BIK ważny nie tylko dla banków

frontpage

Wiele osób przygląda się z niepokojem próbie uregulowania rynku pożyczek pozabankowych. Obecnie, firmy, które legalnie prowadzą swoją działalność, mają dowolność w ustalaniu odsetek od pożyczki i opłat pozabankowych. Politycy chcą to ograniczyć.

Parę miesięcy temu PIS zaproponował, by pożyczkobiorca miałby ponosić koszty około pożyczkowe (bez odsetek) w wysokości maksymalnie 44 proc. kwoty kredytu, a suma wszystkich kosztów kredytu wynosiłaby 60 proc. kwoty kredytu. Z najnowszych informacji płynących z Ministerstwa Finansów wynika, że ministerstwo chce ograniczenia kosztów pożyczek do 30 proc. ich wartości.

 

Co to może oznaczać dla pożyczkobiorców i samych firm pożyczkowych?

Przede wszystkim na pewno spotkamy się z ograniczeniem udzielania pożyczek wszystkim chętnym, bez ich weryfikacji. Skończą się pożyczki tylko "na dowód". Firmy pożyczkowe będą bardziej prześwietlać swoich klientów - nie tylko w rejestrach dłużników, ale także w rejestrze BIK. W końcu obecne wysokie odsetki i koszty okołopożyczkowe mają prócz oczywistego celu, jakim jest zysk tych firm, także za zadanie zrekompensować ewentualny brak spłaty pożyczki. Obniżając zatem odsetki, wzrośnie ryzyko udzielania pożyczek. Tracąc tak ważne narzędzie, firmy pożyczkowe będą musiały ograniczyć ryzyko niespłacenia przez klienta pożyczki.

Stąd też także dla klientów firm pożyczkowych wpisy w bazie BIK staną się bardzo ważne. Zapewne firmy pozabankowe będą elastyczniej podchodziły do negatywnych wpisów w tej bazie, jednak i tam może się zdarzyć odmowa ze względu na "zły BIK".

Co zatem można zrobić, by ograniczyć ryzyko odmowy udzielenia pożyczki przez firmę pozabankową? Przede wszystkim warto sprawdzić informacje o sobie w rejestrach dłużników i w rejestrze BIK. Jeśli mamy tam niechlubne wpisy, warto się ich pozbyć.

Wbrew powszechnej opinii, raz dodana informacja o naszej nieterminowej spłacie do rejestru BIK, nie musi tam zostać na zawsze. Owszem, po kilku latach ulegnie ona "zatarciu" i nie będzie ona widoczna dla osób nas tam sprawdzających. Jednak zazwyczaj pieniądze są potrzebne tu i teraz, a nie po kilku latach. Co w takim przypadku zrobić?

Warto zwrócić się do ekspertów, którzy wiedzą w jaki sposób można poprawić nasz BIK, w jaki sposób usunąć niewygodne, pozbawiające nas dostępu do pożyczek i kredytów, wpisy w BIK. Eksperci, znając mechanizmy działania BIK oraz reguły umieszczania tam wpisów przez instytucje finansowe, szybko wskażą te wpisy, które w możliwie najkrótszym czasie można usunąć.

Tak poprawiony BIK znacznie ułatwi zdobycie upragnionego kredytu czy, już w najbliższym czasie, także pożyczki pozabankowej.

Zapraszam do zapoznania się naszą ofertą czyszczenia rejestru BIK. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania odnośnie tej usługi, zapraszamy do KONTAKTU.

Obsługujemy:
bik  sbr  erif infomonitor krd